Balıkesir Haberleri

Manisa Büyükşehir Belediyesi, yangında hayvanlarını kaybeden yaşlı adama yeni hayvanlar hediye etti

MANİSA’nın Saruhanlı ilçesindeki orman yangınında 4 küçükbaş hayvanı yanan Süleyman Aktuğ’a (74), Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 koç ve 4 koyun hediye edildi.

Saruhanlı’nın kırsal Hatıplar Mahallesi’nde, 24 Temmuz’da saat 13.00 sıralarında orman yangını çıktı. Alevler rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyürken, bölgeye çok sayıda orman personeli sevk edildi. Yangının büyümesi üzerine İzmir ve Balıkesir‘den de ekipler takviye olarak bölgeye gönderildi. Alevler Sarısığırlı Mahallesi yakınlarındaki ormana da sıçradı. Mahalledeki 16 ev, 16 ahır, 2 samanlık, 1 traktör, 2 römork, 1 ev ise kısmen yandı, 5 koyun telef oldu. Yangına 9 uçak, 4’ü gece görüşlü olmak üzere 19 helikopter, 63 arazöz, 13 su ikmal aracı, 5 iş makinesi, 5 yer ekibi, 18 itfaiye aracı, 15 emniyet ve jandarmaya ait TOMA, toplamda 450 orman işçisiyle müdahale edildi. Öte yandan Çaltepe, Gökbel ve Sarıçam mahalleleri de tedbir amacıyla boşaltıldı. 250 hektarlık alanda etkili olan yangın dün saat 12.00 sıralarında 23 saat sonra kontrol altına alındı.

Saruhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı‘nca yürütülen soruşturmada, İlçe Jandarma Komutanlığı ve Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) ekipleri, yangının başladığı noktada çalışma yaptı. Bölgede çay demlemek için ateş yakıldığı ve çok sayıda sigara izmariti tespit edildi. Tanık ifadelerinin ardından Hatıplar Mahallesi yakınlarındaki badem bahçesinde çalışan mevsimlik tarım işçisi Ş.K. (23) şüpheli olarak bu sabah jandarma tarafından gözaltına alındı. Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Ş.K., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından, yangında Sarısığırlı Mahallesi’ndeki 4 küçükbaş hayvanı telef olan Süleyman Aktuğ’a, 1 koç ve 4 koyun hediye edildi. Ayrıca mahalledeki vatandaşlara da ilk aşamada toplam 2 ton yem dağıtıldı. Küçükbaş hayvanlar, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu ve Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmaz Usta tarafından Aktuğ’a teslim edildi. Duygulanan Aktuğ, yetkililere teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu