Balıkesir Haberleri

Kuraklık çanları çalan Balıkesir’de barajlar dolsun diye kurban kesildi

Balıkesir‘in Sındırgı ilçesindeki 150 milyon metreküp kapasiteli Çaygören Barajı’nda yağan karlarla birlikte yaklaşık 30 milyon metreküp su oldu. Mevsim normaline göre yüzde 50 seviyesini geçmesi gereken barajdaki su seviyesinin yüzde 20 oranında olması nedeniyle, köylerde ve merkezde yağmur duasına çıkıldı.

KURBANLAR DEPREMZEDELERE PAY EDİLDİ

Sındırgı Belediyesi ve İlçe Müftülüğü tarafından planlanan yağmur duası ve kurban kesimi Çaygören barajının kıyısında yapıldı. Kesilen kurbanlar ilçedeki evlerde ağırlanan afetzede vatandaşlara pay edildi. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, başkan yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, İlçe Müftüsü Sami Türkel, imamlar, Çaygören Mahalle Muhtarı Birol Keskin, mahalle sakinleri katılımı ile Çaygören Barajı kenarında Kuran-ı Kerim okundu.

Kuraklık çanları çalan Balıkesir'de barajlar dolsun diye kurban kesildi

“CİDDİ BİR KURAKLIK TEHDİTİ ALTINDAYIZ”

Tüm muhtar ve vatandaşlara teşekkür eden Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, “Kuraklıkla, yağışsızlıkla karşı karşıyayız. Şu anda Çaygören barajının kenarındayız Sındırgı’da. 5 ilçenin sulaması yapıldığı bir baraj burası, üstünde elektrik santrali var. Ama şu anda gördüğümüz fotoğraf barajın ancak yüzde 20’si dolu. Geçen yıl zaten yüzde 10 seviyesine inmişti. Bu sene ise ancak yüzde 10 üzerine eklendi. İnşallah bu saatten sonra, mart ayındayız ne kadar yağmur yağar ne kadar kar yağar bilemiyoruz ama ciddi bir kuraklık, tehdit altındayız. Rabbim inşallah bereketini arttırsın diyerek bugün Sındırgı’da, cuma gününde müftülüğümüzle birlikte kurbanlar kestik, dualar ettik. ‘Rabbim sen yağmur vermezsen bize yağmur verecek yok’ diyerek Rabbime yalvardık. İnşallah bizim dualarımızı karşılıksız bırakmaz ve bereketini bol bol topraklarımıza verir” dedi.

Kuraklık çanları çalan Balıkesir'de barajlar dolsun diye kurban kesildi

“İNŞALLAH ALLAH DUALARIMIZI KABUL EYLER”

Çaygören muhtarı Birol Kesgin ise “Kurak bir mevsim geçirdiğimizden dolayı barajımın suyu yüzde 20 seviyelerinde. İnşallah dualarımız kabul olur, yağmurlar yağar ve barajımız da dolar. Belediye başkanımız, sayın müftümüz ve Çaygören halkı olarak yağmur duamızı yaptık. İnşallah Allah dualarımızı kabul eyler” dedi.

Kuraklık çanları çalan Balıkesir'de barajlar dolsun diye kurban kesildi

Kuraklık çanları çalan Balıkesir'de barajlar dolsun diye kurban kesildi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Ekrem Yavaş Balıkesir Hisarcık Sındırgı Güncel Haberlerİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu