Balıkesir Haberleri

Kısa Dalga yazarı Cengiz Erdinç, serbest bırakıldı

Gözaltına alınan ve yurt dışına çıkma yasağı ve adli kontrol ile serbest bırakılan gazeteci Cengiz Erdinç, tutuklanan gazeteci Tolga Şardan için çağrı yaptı. Erdinç, “Ben serbest bırakıldım ama gazeteci Tolga Şardan hala hapiste. Ben dört metrekare bir yerde bunun ne olduğunu biliyorum. O, eşinden ve çocuklarından uzakta. Sadece gazetecilik yaptığı için hapiste. Bu kabul edilemez bir durum. Olmayacak bir şey bu. Muz cumhuriyeti falan değil burası. Evet, o oluyor bu oluyor ama bir gazeteciyi doğru yaptığı haber yüzünden buna rağmen yalan haber diye hapse tıkamazsınız” dedi.

Dün Balıkesir‘de gözaltına alınan Kısa Dalga yazarı, gazeteci Cengiz Erdinç, Sulh Ceza Hakimliği tarafından yurt dışına çıkma yasağı ve haftada bir gün imza verme adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Erdinç, gözaltı sonrası bugün bir açıklama yaptı.

Önceki gün tutuklanan T24 yazarı, gazeteci Tolga Şardan’ın serbest bırakılması için çağrı yapan Erdinç, şunları söyledi:

DOĞRU BİLGİ VERİLMEMİŞ, BUNU YENİ ÖĞRENİYORUM BEN”

“Bir zorlu 24 saat kadar geçirdikten sonra özgür, sadece adli kontrolü olan bir gazeteci olarak buradayım. Haftada bir imza vereceğim ve yurt dışına çıkmam yasak. Zaten böyle bir niyetim de yok, bu ülkede gazetecilik yapmaya devam edeceğim. Herkese teşekkür ederim; tanıdığım tanımadığım destek olan, arayan soran herkese, avukatlarıma… Sadece ifade özgürlüğü için seferber olan, gece yarısı Ankara‘ya giden, oradan Ayvalık’a dönen, çünkü doğru bilgi verilmemiş, bunu yeni öğreniyorum ben.

SAVCI BANA HABERİMLE İLGİLİ HİÇBİR ŞEY SORMADI”

Nezarette geçirdim bir geceyi, polisler çok düzgün davrandılar, onunla ilgili bir sorun yok ama dediğim gibi avukatlarıma haber verilmemesi ağır bir durum. Niye böyle olduğunu bilmiyorum. Bu sabah savcı karşısına çıktım. Savcı bana haberimle ilgili hiçbir şey sormadı. Sadece iki tweet sordu. ‘Bu sizin mi ve bu hesap sizin mi’ diye sordu. Evet, dedim, bunlar doğrudur. Bunun üzerine adli kontrol kararıyla serbest bırakıldım.

BİR GAZETECİYİ DOĞRU YAPTIĞI HABER YÜZÜNDEN BUNA RAĞMEN YALAN HABER DİYE HAPSE TIKAMAZSINIZ”

Burada önemli olan şu; evet, ben serbest bırakıldım ama gazeteci Tolga Şardan hala hapiste. Ben dört metrekare bir yerde bunun ne olduğunu biliyorum. O, eşinden ve çocuklarından uzakta. Sadece gazetecilik yaptığı için hapiste. Bu kabul edilemez bir durum. Olmayacak bir şey bu. Muz cumhuriyeti falan değil burası. Evet, o oluyor bu oluyor ama bir gazeteciyi doğru yaptığı haber yüzünden buna rağmen yalan haber diye hapse tıkamazsınız. Olmaz, bu kabul edilebilir bir şey değil.

TOLGA ŞARDAN’IN TUTUKLUĞUNUN KALDIRILMASI İÇİN HERKESİ ASLA PES ETMEMEYE, MÜCADELEYE DEVAM ETMEYE DAVET EDİYORUM”

Bu ülkenin insanları, bu ülkenin ahlakı, hukuku ne olursa olsun… Evet, hukuk ayaklar altında, yerlerde, yargı bağımsız değil ama bu şartlarda bile kabul edilemez. O yüzden Tolga Şardan’ın tutukluğunun kaldırılması için herkesi asla pes etmemeye, mücadeleye devam etmeye davet ediyorum. Herkese teşekkür ederim, kendimi hiç yalnız hissetmedim, bunun için ayrıca teşekkür ederim.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu