Balıkesir Haberleri

Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluşu kutlandı

BALIKESİR’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yılı etkinliklerle kutlandı. Kurtuluş etkinlikleri kapsamında halk oyunları ve müzik dinletilerinin ardından şehrin işgalden kurtulmasının simgeleri arasında yer alan ‘Tülütabaklar’ davul, zurna eşliğinde gösteri düzenledi.

Balıkesir‘in düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıl dönümü etkinlikleri Kurtderili Meydanı’ndan Stadyum Caddesi’ndeki Atatürk Anıtı’na kadar süren kortej yürüyüşüyle başladı. Anıta çelenklerin sunulmasının ardından, Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, Balıkesir Garnizon Komutanı ve 9’uncu Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Cihangir Kemal Yüzçelik ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, askeri araç üzerinden halkı selamladı. Balıkesir Milletvekilleri, kurum ve daire müdürleri ile çok sayıda vatandaşın katıldığı kurtuluş programında, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla program başladı. Günün anlam ve önemini anlatan şiirler sunumları sonrasında Mehteran takımı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye bandosu marşlar seslendirdi.

SON GÖSTERİ TÜLÜTABAKLARDAN

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun simgesi olan Tülütabaklar, bu yıl da Balıkesirliler tarafından ilgiyle izlendi. İşgal yıllarında, giydikleri kostüm ve ürkütücü görünümleriyle düşman devriyelerine korkulu rüyası olduğu iddia edilen Tülütabaklar alana geldi. Balıkesir’de maskot haline gelen Tülütabaklar, davullar ve zurna eşliğinde gösteri yaptı.

Keçi ve koyun postu giyen, yüzlerini ve vücutlarını baca kurumuyla boyayan, korkutucu halleriyle savaş dönemindeki Tülütabakları canlandıran Balıkesir’deki derici esnafı ve çocukları, kurtuluş etkinliğine katılanların üzerlerine doğru koşup katılımcılara eğlenceli anlar yaşattı. Tülütabakları ilk defa karşısında gören bazı çocuklar korktu, bazı aileler de hatıra fotoğrafı çektirdi. (DHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu